Razem - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Razem

Archiwum > 2022

Razem
ratujmy świat
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” dużą wagę przykłada w swych działaniach, by zwracać uwagę na trudne problemy cywilizacyjne oraz na sposoby ich niwelowania.
Taki też cel ma projekt pn. „Razem ratujmy świat”, który został zaakceptowany przez program „Społecznik” i na co stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie. W trakcie trwania projektu uczestnicy poznają miejsca mało znane, ale istotne dla całego procesu naszego życia, spotkają się z leśniczym, fitoterapeutką, pracownikami Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego, złożą wizytę w Wilczym Polu.
Dzieci i dorośli w trakcie trwania projektu zadeklarowali wzmożoną czujność na problemy zaśmiecania środowiska (raz w miesiącu dzieci organizują akcję zbierania plastików i szkła w miejscach zagrożonych), opracowane zostały „Domowe sposoby ratowania wody i zmniejszania poboru  energii elektrycznej”.
Ratowanie świata – a przynajmniej najbliższego środowiska –uczestnicy rozpoczęli od wizyty w punkcie selektywnego odbioru surowców wtórnych w Bierkowie, gdzie mogli przekonać się jak ogromnym problemem jest wielka ilość „śmieci”, ile ludzi i maszyn pracuje, by zmniejszyć problem nadmiernego zaśmiecania. Była też okazja do rozmów – jak prawidłowo segregować śmieci i co robić, by śmieci było mniej. Wniosek wypracowany w tym punkcie  to - Wszyscy powinniśmy zadbać by:
1)      mniej produkować śmieci, czyli np. chodzimy na zakupy z wcześniej kupioną torbą, nadajemy drugie życie rzeczom, zbieramy napotkane rzeczy, mimo, że nawet nie my tam śmiecimy;
2)      segregujemy śmieci, zgniatamy odkręcone butelki,
3)      nie wstydzimy się podnieść butelkę, czy papierek.
Zyskiem oczywistym jest to, że jeśli wrzuci się śmieci do kosza to one nie spłyną, czy nie pofruną do rzek, jezior, mórz, czy innych miejsc. Śmieci – niestety – wracają do nas: w wodzie, w powietrzu, w jedzeniu.
Kolejne projektowe etapy ratowania naszego małego świata to wizyta na lawendowym polu w Wilkowicach. W trakcie spotkania uczestnicy poznali zalety uprawy lawendy, tworzyli kompozycje kwiatowe, rozpoznawali rośliny przyjazne człowiekowi. Odbyło się też spotkanie z leśniczym, rozmowy o konieczności ochrony drzew, przemarsz leśną ścieżką edukacyjną w Chudaczewku.
Żyjemy w czasach, kiedy zarówno zmiany klimatyczne, jak i społeczne stworzone przez rozwój cywilizacji, stają się wielkim zagrożeniem dla tego rozwoju cywilizacji.
Wspólnie, drobnymi czynami – w trosce o nasze i przyszłych pokoleń zdrowie – musimy zadbać, by przyroda nie ucierpiała.
Program „Społecznik” zainicjowany został przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.                                                                                    
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści